Julie i Julia – film

Film Julie & Julia, reż. Nora Ephorn, został nakręcony na podstawie dwóch książek: “Julie & Julia” napisanej przez Julie Powell oraz “My life in France” Julii Child przy współpracy Alexa Prud’Homme.

Historia dwóch kobiet szukających celu w życiu. Jedna (Julia) po tragedii II Wojny Światowej, druga (Julie) po tragedii 11 września 2001. Historie prawdziwe i przez to inspirujące.

Julię Child poznajemy w 1949 roku, gdy wraz z mężem, Paulem, przeprowadza się do Francji i musi znaleźć dla siebie nowy cel i miejsce w życiu. Julie Powell poznajemy w 2002 roku w momencie przeprowadzki do dzielnicy Queens w Nowym Jorku.

Obydwie bohaterki szukają swojego miejsca w życiu, każda na swój specyficzny sposób.

Dla Julii Child przeprowadzka do Paryża oznaczała koniec pracy w dyplomacji i stanie się kobietą domową. Jednakże Julia nie potrafi siedzieć bezczynnie w domu i czekać na męża wracającego z pracy. Julia szuka zajęcia, które rozbudziłoby w niej pasję i tak zapisuje się najpierw na kurs robienia kapeluszy, a gdy to się nie sprawdza, na lekcje brydża, które również nie są sukcesem. Julia, jak sama mówi, kocha jeść i tak oto zapisuje się do znanej francuskiej szkoły kucharskiej Cordon Bleu. Julia odnajduje pasję w gotowaniu i z czasem znajduje również nowy cel w życiu, którym jest wydanie francuskiej książki kucharskiej dla amerykańskich kobiet, które nie mają służby.

Julie Powell pracuje w rządowej organizacji, gdzie odbiera telefony od ofiar tragedii 11 września 2001. Julie jest niespełnioną pisarką i jest nieszczęśliwa w swojej pracy. Jej słomiany zapał nie pozwala jej dokończyć żadnego z jej pisarskich projektów. Gdy jej znajoma pisze artykuł o obecnych 30latkach, w którym niezbyt pozytywnie opisuje, między innymi, Julie oraz pisze bloga, Julie w momencie złości stwierdza, że ona też potrafi pisać bloga. I tak oto powstaje projekt Julie/Julia. W przeciągu roku Julie przygotuje i opisze na blogu wszystkie potrawy opisane w “Mastering the Art of French Cooking” Julii Child. Jest ich 524.

Film Julie & Julia to film o partnerstwie i o tym jak wsparcie tej drugiej osoby pomaga przetrwać chwile zwątpienia i daje nam siłę, aby się podnieść po upadkach i nie przestawać dążyć do celu. To film o przemianie, o tym jak można wziąć życie w swoje ręce i sprowadzić je na drogę, która poprowadzi nas do spełnienia marzeń. To film, który inspiruje i pozwala uwierzyć, że marzenia się spełniają i niemożliwe staje się możliwe. Ciężka praca i nie tracenie wiary w powodzenie są kluczem do sukcesu.

Zamiarem Nory Ephron było zainspirowanie kobiet (choć nie tylko) do zastanowienia się co na prawdę kochają robić i jak zmienić swoje życie w dążeniu do tego.Udało jej się to znakomicie. Film jest inspirujący i zachęca do zmian i podążania za marzeniami. Szczególnie polecam osobom na tak zwanym zakręcie.