10 mniej lub bardziej znanych Holendrów

W ramach majowego projektu Klubu Polki na Obczyźnie chciałabym przedstawić Wam 10 ważnych postaci z mojej zaadoptowanej ojczyzny. O niektórych już pewnie słyszeliście, ale mam nadzieję, że uda mi się Was trochę zaskoczyć kilkoma nazwiskami. 

Mondrian-2

1. Piet Mondriaan, bardziej znany jako Mondrian. Jako że bardzo długo mieszkał na obczyźnie, niewielu kojarzy się z Holandią. Malarz, najbardziej znany jest jako twórca neoplastycyzmu, czyli takich geometrycznych obrazków jak ten powyżej. Ja bardzo lubię jego inne prace, z początku XX wieku.

Credit: Isabella Rozendaal
Credit: Isabella Rozendaal

2. Rutger Hauer, aktor. Zagrał w tylu filmach, że trudno byłoby je wszystkie wymienić. Wielu z Was może być znany z serialu True Blood. Jego kariera zaczęła się w Holandii, w 1969 roku, główną rolą w serialu Floris. Obecnie Rutger Hauer mieszka w Holywood. Jest zdobywcą nagrody Golden Globe.

3. Birth of Joy, zespół rokowy, założony w 2005 roku. Niedawne odkrycie mojego męża. Za jego przykazaniem informuję Was o istnieniu tej grupy.

harry-mulisch

4. Harry Mulisch, zmarły w 2010 roku, genialny, choć lekko zadufany w sobie pisarz. Uważał się za geniusza i nie mógł pogodzić się z brakiem literackiej Nagrody Nobla. Jego Odkrycie nieba było jedną z moich pierwszych lektur w języku niderlandzkim. Mam nadzieję kiedyś przetłumaczyć na polski jego książkę p.t. Siegfried.

m1mxghqaqjcl_wd640

5. Ireen Wüst, panczenistka. Posiadaczka 8 medali olimpijskich. Niesamowita kobieta sportu, która potrafi pięknie przegrywać.

m1mxghnaolc0_wd640

6. Sven Kramer, panczenista. Z każdego medalu cieszy się jak dziecko. Mistrz długich dystansów. Wielki sportowiec.

Credit: Jared Platt
Credit: Jared Platt

7. Ayaan Hirsi Ali pochodzi z Somalii i odegrała bardzo ważną rolę w holenderskim społeczeństwie i holenderskiej polityce. W 2006 roku wybuchł skandal wokół jej obywatelstwa, a Hirsi Ali wyjechała do USA i nigdy nie wróciła do tutejszego życia politycznego. Napisała dwie książki Niewierna Nomadka, które Wam serdecznie polecam. Obie są przetłumaczone na język polski

theo-gogh-van_org

8. Theo van Gogh, felietonista, scenarzysta, prezentator. Reżyser między innymi filmu Submissionnapisanego przez Ayaan Hirsi Ali, za który został zamordowany w listopadzie 2004 roku. Morderca, Mohammed Bouyeri, przybił nożem do ciała Van Gogha list z pogróżkami skierowany do Hirsi Ali.

Hans_Clevers

9. Prof. dr. Hans Clevers, genetyk, biolog molekularny. Prezydent Królewskiej Holenderskiej Akademii Nauk. Prowadzi bardzo ważne badania nad leczeniem nowotworów jelita grubego.

René+Bernards1

10. Prof. dr. René Bernards, naukowiec, zajmujący się przede wszytskim badaniami nad nowotworami piersi. Opracował między innymi MammaPrint, test diagnostyczny pozwalający na określenie prawdopodobieństwa przerzutów, dzięki czemu lekarz może wybrać najlepszą z możliwych metod leczenia.

O nazwiska naukowców, które każdy powinien znać zapytałam prezydenta organizacji Ispire2Live. Peter Kapitein to niesamowicie inspirujący człowiek, którego celem jest zmiana statusu choroby nowotworowej: ze śmiertelnej na chroniczną.

5 thoughts on “10 mniej lub bardziej znanych Holendrów

Comments are closed.