Pieczemy bagietki

IMG_3976

Uwielbiam bagietki, ale zawsze myślałam, że osiągnięcie tego smaku i tej struktury w warunkach domowych jest niemożliwe. Na szczęście mocno się myliłam. Całkiem przypadkiem trafiłam w internecie na przepis, który natychmiast wypróbowałam. (Niestety nie mogę Wam podać linka do oryginalnego przepisu, bo sobie nie zachowałam.) Bagietki wyszły przepyszne już za pierwszym razem. Za drugim zresztą też. 

Składniki:

400 ml letniej wody
1 łyżeczka drożdży instant
500 gr mąki
3 łyżeczki soli
olej to natłuszczenia miski
duża garść kostek lodu

Przygotowanie:

1. W dużej misce wymieszać drożdże z wodą. Odstawić na 10 min.
2. Po 10 minutach wmieszać w to mąkę. Odstawić na 20 min.
3. Dodać sól i wyrabiać przez około 10 min, aż ciasto będzie gładkie i sprężyste. (można ręcznie, można maszyną)
4. Wyrobione ciasto przełożyć do natłuszczonej olejem miski. Zakryć folią i wstawić do zimnego piekarnika lub mikrofalówki na 45 min. Objętość się podwoi.
5. Po 45 minutach ciasto rozpłaszczyć na blacie i złożyć wszystkie cztery strony do środka (jak koszulkę). Przełożyć z powrotem do miski i odstawić znowu na godzinę do zimnego piekarnika lub mikrofalówki. Ciasto znowu podwoi objętość.

Bagietki 1

6. Po godzinie podzielić ciasto na 3 części i każdą część zrolować jak tubę, formując bagietki. Nie należy używać zbyt dużej ilości mąki, gdyż kleistość ciasta pomoże utrzymać bagietki na miejscu później.
7. Blachę do pieczenia odwrócić do góry dnem i ułożyć na niej papier do pieczenia. Na papierze, posypanym mąką, ułożyć bagietki blisko siebie, wyciągając papier pomiędzy nimi. Na brzegach blachy ułożyć zrolowane ściereczki, żeby bagietki rosły do góry, a nie wszerz. Odstawić na 45 min do godziny, aż podwoją objętość.

Bagietki 2

8. W tym czasie nagrzać piekarnik do 250°C, z kamieniem do pieczenia chleba, lub gładką blachą do pieczenia, ewentualnie blachą odwróconą do góry nogami. Pod blachę (lub kamień) należy wstawić patelnię lub płaski garnek odporny na zmiany temperatury (np. patelnię żeliwną).
9. Gdy bagietki podwoiły swoją objętość, naciąć je w trzech miejscach. Najlepiej nożyczkami, ewentualnie bardzo ostrym nożem.
10. Otworzyć piekarnik, wysunąć kratkę z kamieniem lub blachę i zdecydowanym ruchem przesunąć bagietki wraz z papierem do piekarnika. Na patelnię wrzucić garść, lub dwie, kostek lodu. Para wytworzona przez lód pomoże wytworzeniu się chrupiącej skórki.
11. Piec bagietki przez 20 minut.

Smacznego!