Co czytają Holendrzy

Foto: nspublieksprijs.nl
Foto: nspublieksprijs.nl

W środę 22 października ogłoszono kandydatów, a raczej książki kandydujące, do nagrody publiczności na Książkę Roku 2014, NS Publieksprijs. Sześć nominowanych tytułów, wybranych przez księgarzy i bibliotekarzy, to najpopularniejsze książki zeszłego roku. Co w takim razie czytają Holendrzy?

Geachte heer M. – Herman Koch

Swego czasu znany pisarz M. odniósł swój największy sukces dzięki powieści o sensacyjnym zniknięciu Jana Lndzaata. Teraz, pod koniec swojej kariery, popadał w zapomnienie. Jednak nie przez sąsiada z dołu, który nie spuszcza go z oczu. Co ma on wspólnego ze sprawą zniknięcia?

Herman Koch znany jest polskiemu czytelnikowi z książki Kolacja, w tłumaczeniu Jadwigi Jędryas.

Toen ik je zag – Isa Hoes

Isa Hoes i Antonie Kamerling poznają się podczas audycji do popularnego telewizyjnego tasiemca Goede Tijden, Slechte Tijden. Dla świata zewnętrznego wyglądają przed kamerami na wspaniałą parę, ale podczas gdy Antonie coraz częściej walczy z napadami depresji, Isa próbuje utrzymać rodzinę razem. Do czasu gdy Antonie postanawia rozstać się z życiem.

Debet – Saskia Noort

Pewnej chłodnej, zimowej nocy ginie w wypadku Michel Brouwers, producent telewizyjny. Kładzie to kres wszystkiemu w co wierzyła jego żona, Karen. Jej idealne życie okazuje się potworny kłamstwem, kiedy jeden po drugim powracają wszystkie duchy przeszłości.

Debet jest kontynuacją powieści De eetclub. 

Ventoux – Bert Wagendorp

25 czerwca 1982 roku ginie w wypadku na Mount Ventoux obiecujący poeta Peter Seegers, świadkami wypadku jest pięcioro jego najlepszych przyjaciół. Trzydzieści lat później, czterech mężczyzn i jedna kobieta, wracają do Prowansji. Co wydarzyło się trzydzieści lat temu? Czy można cofnąć wybory? Czy miłość może zniszczyć bliską przyjaźń?

Kieft – Michel van Egmond

Piłkarz Wim Kieft był mistrzem Europy, wygrał pierwszy Puchar Europy Mistrzów Klubowych i sześć razy był mistrzem Holandii. Jednak przez prawie dwadzieścia lat nosił ze sobą ogromną tajemnicę. Kieft jest sprawozdaniem z gorzkiej walki z uzależnieniem, wstydu, samotności i strachu.

De kraamhulp – Esther Verhoef

Gdy Didi po urodzeniu pierwszego dziecka jest przykuta do łóżka, jest zachwycona pomocą opiekunki poporodowej. Ale kobieta, która stała się niezbędna dla tej młodej, wrażliwej rodziny, jest niebezpieczną psychopatką.

Zwycięzca zostanie wybrany przez ‘Kernjury’ składające się z 275 członków, wybranych spośród czytelników, którzy zgłosili chęć udziału przez internet. Wszyscy członkowie jury dostają nominowane książki i wybierają jedną z tychże, lub nominują inną pozycję. Swój wybór muszą uzasadnić pisemnie.

My szarzy, zwyczajni czytelnicy też możemy głosować. Zwycięzcą zostanie książka, na którą zagłosowało najwięcej czytelników i członków ‘Kernjury’. Jeżeli tytuły nie pokryją się ze sobą, uhonorowany zostanie wybór 275-osobowego jury.

Zwycięzca otrzyma € 7,500, statuetkę autorstwa Jeroena Hennemana i roczny abonament na przejazdy koleją w pierwszej klasie. Oczywiście jego książka otrzyma tytuł Książki Roku 2014.

Poprzednimi zwycięzcami tytułu Książka Roku były między innymi:

Gijp – Michel van Egmond,
Déjà vu – Esther Verhoef,
Op klaarlichte dag – Simone van der Vlugt,
Het diner – Herman Koch (Kolacja, w tłumaczeniu Jadwigi Jędryas)
De overgave – Arthur Japin
Het zijn net mensen – Joris Luyendijk (Szokujące fakty z życia reportera, w tłumaczeniu Małgorzaty Woźniak-Diederen i Anny Rosłoń),
Komt een vrouw bij de dokter – Kluun,
Heren van de thee – Hella S. Haasse (Panowie herbaty, w tłumaczeniu Alicji Oczko),
De eeuw van mijn vader – Geert Mak,
Tonio – A.F.Th van der Heijden.

Dla głosujących również są przewidziane nagrody. Nagroda główna to możliwość wybrania w księgarni jednej książki tygodniowo o wartości € 20, przez kolejne 52 tygodnie i roczny abonament na przejazdy koleją, w drugiej klasie. Poza tym przyznawane jest 10 nagród w formie dwóch biletów dziennych na przejazdy koleją i kuponu na książki o wartości € 20, jak również 50 biletów dziennych i kupon na książki o wartości € 10.