Pudełko ze szpilkami – Grażyna Plebanek

File 05-04-2015 17 01 53

Na pierwszy rzut oka Marcie się udało. Wyrwała się do dużego miasta, ma dobrą pracę w korporacji i wspierające ją przyjaciółki. Trzydziestolatka jak z obrazka, przed którą otwierają się nowe zawodowe perspektywy. W jej życiu wszystko się zmienia, gdy okazuje się, że jest w ciąży z człowiekiem, którego prawie nie zna, swoim przyszłym szefem.

Szybki ślub, jeszcze szybsza przeprowadzka i nowa życiowa rola, oznaczająca zmianę dotychczasowego trybu życia. Z kobiety pracującej stawanie się kobietą domową, przeobrażanie się z pracownicy w matkę. Wszystkie te zmiany i związane z nimi emocje przeżywamy razem z bohaterką „Pudełka ze szpilkami”. To książka o zsuwaniu siebie na dalszy plan, zapominaniu o własnych potrzebach, życiu według zasady „bo tak trzeba”.

Marta stara się wpasować w schematy, spełniać oczekiwania przyjaciółek i rodziny, jej życie jest jednak niewygodne, zupełnie jak szpilki z tytułowego pudełka.

Nie pisałam o tobie, pisałam o sobie. Na kartkach z ryzy, bardzo się starałam. Miałam być taka jak inni. Ale nic z tego nie wyszło. Ani kariera, ani ślub, ani godzenie wszystkiego ze wszystkim. Bo nie pasuję do gotowych ról. To nie ty, to ja stawałam się nieważna. A potem przestałam czuć siebie.

Przez całą książkę czujemy samotność głównej bohaterki, mimo obecności przyjaciółek, męża, matki, babci i siostry bliźniaczki. Dopiero wypadek pozwala Marcie zrzucić niewygodne obuwie i zacząć żyć dla siebie, w poszukiwaniu szczęścia, bez wypełniania ról, do których nie ma serca. To właśnie wtedy poznajmy wreszcie wielkiego nieobecnego – Łukasza, męża Marty. Do tego czasu jest, a jakby go nie było. Jego osoba nabiera dla nas kształtu dopiero, gdy Marta poznaje siebie i swoje pragnienia, zupełnie jakby bez jej wyrazistości nie miał racji bytu.

W czasach, kiedy rzucanie pracy w korporacji i poszukiwanie siebie stały się tak normalne jak oddychanie, nikogo nie dziwi decyzja Marty. Grażyna Plebanek wyprzedziła czasy, pisząc tę historię w 2002 roku. Możliwe, że wtedy nie przekonała ona zbyt wielu czytelników, dlatego warto właśnie teraz wrócić do tej powieści.

To powieść o odnajdywaniu siebie. Pełna pozytywnego przekazu. Równie ciekawa dla tych, którzy tę drogę mają już za sobą, jak i dla tych, dla których jest ona jeszcze nie osiągalna, dla marzycieli i dla tych, którzy twardo stąpają po ziemi.

5 thoughts on “Pudełko ze szpilkami – Grażyna Plebanek

 1. ♥•(¯`♥´¯)DZIEŃ
  (¯`•´¯)♥•´DOBRY
  •♥.,.•´WITAM
  ڿڰۣ¸♥ CIEPLUTKO

  Na skrzydłach wiatru Na błękitnej fali
  Przesyłam Tobie Pozdrowienia z dali.
  A gdy promyk słońca Padnie na Twą twarz
  Wiedz, że buziaka Ode mnie masz…

  Niech dzień, który trwa TOBIE uśmiech i radość da,
  niech skończą się kłopoty, a zagości uśmiech złoty.
  Niech to będzie miły dzień. I szczęście do CIEBIE uśmiechnie się.
  Niech uśmiech zawsze gości na TWYCH ustach,
  radość przepełnia serce i myśli, a szczęście niech CIEBIE nie opuszcza!!!

  ______ (¯ `·.|/.·´¯) WSPANIAŁEGO
  _____ (¯ `·.(۞).·¯´) RADOSNEGO
  ______ (_.·´/|`·._)DNIA CI
  ________ (_.:._).ŻYCZĘ
  …__ (¯`:´¯) :) POZDRAWIAM
  _ (¯ `·.(۞).·¯´)CAŁUSEK DLA
  __ (_.·´/|`·._)CIEBIE :)

  Like

 2. I gdybys jeszcze napisala, ze podaje na to wszystko. Jakies pewne rozwiazanie to moze bym sie skusila. Nie ma jednak sensu grzebanie sie w tym dla samego identyfikowania. Lepiej poswiecic ten czas na obmyslanie swojej strategii by jak najszybciej wyrwac sie z przypisanych rol. Na takim etapie teraz przynajmniej sama jestem

  Like

  1. Zgadzam się z Tobą. I to jest też rozwiązanie wynikające z książki. Trzeba poznać siebie i odkryć to, co dla nas działa. Ta książka była pisana w okresie kiedy poszukiwanie siebie nie było jeszcze normą i myślę, że na ten moment wystarczało, że zmuszała do przemyślenia paru spraw. Zresztą chyba nie ma uniwersalnego rozwiązania.

   Like

Comments are closed.