Światowy dzień książki

DeathtoStock_Creative Community6
Foto: Death to the Stock Photo

Dzień książki i praw autorskich, międzynarodowy zresztą, mamy dzisiaj. I skoro Holendrom nie w głowie dzień książki, tylko zbliżający się Dzień Króla, to mam nadzieję, że przynajmniej w mojej ojczyźnie dzieje się lepiej. 

W zeszłym tygodniu ogłoszono pisarza prezentu książkowego podczas przyszłorocznego tygodnia książki i jest to kobieta, Esther Gerritsen. Przez ostanie 12 lat byli to mężczyźni, ostatnią kobieta, która dostąpiła tego zaszczytu była Anna Enquist. To bardzo ciekawe zjawisko w tak (teoretycznie) wyemancypowanej Holandii.

No ale nie o emancypacji chciałam, tylko o Esther Gerritsen.

Foto: boekenweek.nl
Foto: boekenweek.nl

Autorka urodziła się w 1972 roku i debiutowała w 2000, zbiorem opowiadań. Trzy z jej książek były nominowane do nagrody Libris Literatuur Prijs: „Superduif”, „Dorst” i „Roxy”. W 2014 otrzymała nagrodę Frans Kellendonk-prijs, przyznawaną co trzy lata holenderskiemu autorowi za dorobek literacki, który ukazuje niezależne i oryginalne spojrzenie na problematykę społeczną i egzystencjalną.

Dla zainteresowanych polecam post Olgi Niziołek o Esther Gerristsen na stronie pisarzemowia.nl

U mnie na półce czeka „Dorst” i coś mi się zdaje, że będzie to moja następna lektura.

2 thoughts on “Światowy dzień książki

  1. Może i dzień światowy, ale nie holenderski. Boekenweek jestchyba w marcu, a Kinderboekenweek w październiku. Mam wrażenie, że Holendrzy jakoś nie bardzo się przejmują światowymi dniami czegokolwiek. W końcu najważniejsze są holenderskie dni! Pozdrowienia!

    Like

    1. A szkoda, że się nie przejmują, bo to też dzień praw autorskich. Coś widać w internecie, ale dosyć mało. Boekenweek jest w marcu, a dziecięcy nie wiem, bo to nie moja bajka. :-)

      Like

Comments are closed.