4 maja: Dzień Pamięci

Foto: Jasper Juinen dla Nationaal Comité 4 en 5 mei
Foto: Jasper Juinen dla Nationaal Comité 4 en 5 mei

Dzisiaj wieczorem pamiętamy. Cała Holandia zamiera na 2 minuty, pamiętając tych co zginęli od momentu wybuchu II wojny światowej. 

4 maja, w Holandii, obchodzony jest Dzień Pamięci. Główna ceremonia odbywa się na placu Dam w Amsterdamie, ale w wielu miejscach w Holandii obywają się też mniejsze uroczystości. Tego wieczoru pamiętamy  wszystkich tych, którzy zginęli, zarówno w operacjach bojowych jak i pokojowych.

W Dniu Pamięci, 4 maja, pamiętamy wszystkich – cywilów i wojskowych – którzy zginęli lub zostali zamordowani w czasie wojny oraz w operacjach pokojowych, od momentu wybuchu II wojny światowej, w Królestwie Niderlandów lub w innym miejscu na świecie.

O 20:00 w całej Holandii zapadnie cisza, na 2 minuty. Flagi zostaną opuszczone do połowy masztu o godzinie 18:00 i tam pozostaną do zachodu słońca.

W całym kraju, naprawdę nie przesadzam, przez dwie minuty nie dzieje się nic. Nawet lotnisko zamiera. Wzrusza mnie to co roku i cieszę się, że przyszło mi żyć w kraju, który szanuje tych, co oddali życie za naszą wolność.

4 thoughts on “4 maja: Dzień Pamięci

Comments are closed.