Dzień Wyzwolenia

View this post on Instagram

#BPop14!! Met dank aan Sander van Weert

A post shared by bevrijdingspop (@bevrijdingspop) on

Podczas gdy wczorajszy dzień stał pod znakiem ciszy i zadumy, dzisiejszy wybucha energią i muzyką. Dzisiaj w całej Holandii świętujemy Dzień Wyzwolenia po II wojnie światowej.

Jeszcze w 1945 roku Dzień Wyzwolenia był świętowany w dniu urodzin królowej Wilhelminy, 30 sierpnia. Od 1946 roku, według postanowienia rządu, Dzień Wyzwolenia jest świętowany 5 maja, w dniu kapitulacji Niemiec.

Ze względu na małe zainteresowanie świętowaniem 5 maja w latach powojennych, w 1958 roku zdecydowano, że obchody Dnia Wyzwolenia będą świętowane raz na 5 lat.

Dopiero w 1975 roku, po wejściu w życie Ustawy o Świadczeniach Dla Ofiar Wojny, wzrosło zainteresowanie tym świętem wśród byłych członków ruchu oporu i osób z żydowskim i indonezyjskim pochodzeniem. Dzięki obecności, od 1980 roku, królowej podczas uroczystości, zainteresowanie wzrosło tak, że w 1982 roku ogłoszono ten dzień świętem państwowym.

W 1980 roku, niejaki Ilco van der Linde zorganizował po raz pierwszy festiwal Bevrijdingspop w Haarlemie. Festiwal był skierowany głównie do młodzieży, bo jego zdaniem pozostałe uroczystości były skierowane do ludzi starszych i dzieci.

Bevrijdingspop to jeden z pierwszych i największych festiwali, odbywających się 5 maja w Holandii. W tym roku jest organizowany już 35 raz. Od 1994 roku każde województwo (provincie), jak również dwa główne miasta: Amsterdam i Haga, mają swój własny festiwal.