Lody kawowe

IMG_5671Kiedy byłam jeszcze małą dziewczynka, chciałoby się powiedzieć z warkoczykami, ale to nie byłoby do końca prawdą, często jadaliśmy w domu lody cassate. Bloki lodowe z warstwami w różnym smaku. 

Jeździliśmy po nie do Hortex-u przy placu Konstytucji, a potem z zapakowanymi w dwa koce w bagażniku dużego fiata pędziliśmy do domu, żeby je zjeść posypane czekoladą i polane odrobiną adwokata. Jak ja lubiłam te lody. Później kupowaliśmy lody cassate u Dr. Oetkera na Marchlewskiego (obecnie Jana Pawła II), o ile pamięć mnie nie myli.

Bardzo długo były to moje ulubione lody zajadane w zaciszu domowym. Na drugim miejscu plasowały się lody kulkowe z Zielonej Budki, w okolicach kina Moskwa, na które chodziliśmy przy okazji wizyt u dziadków. A zaraz potem lody kulkowe na Starówce, w tej lodziarni koło Barbakanu. Szczytem marzeń były lody z automatu, ale mama zabraniała nam ich jeść.

Jednak w pewnym momencie, nie wiem czy może lody cassate nie były w sprzedaży, czy miała po protu taki kaprys, moja mama zaczęła robić lody sama. Lody kawowe. Z prawdziwą kawą, takie piegowate.

Bardzo je lubiłam i bardzo długo szukałam tego smaku. Pytałam się nawet mamy o przepis, ale nie pamiętała jak robiła te lody. Na szczęście z pomocą przyszła Nigella Lawson ze swoją książką Nigellissima. Trochę zmieniłam przepis i znalazłam smak, który mi odpowiada.

Składniki:

300 ml tłustej śmietany (może być 36%, ale podobno jest w polskich sklepach śmietana tortowa, która ma 48%)
175 gr mleka skondensowanego słodzonego
2 łyżki stołowe świeżo zmielonej kawy (jeżeli nie masz młynka to użyj kawy z nowo otwartej paczki)
2 łyżki stołowe likieru kawowego
2 łyżki stołowe grappy, albo wódki

Przygotowanie:

Wymieszaj wszystko mikserem do momentu tworzenia się małych czubków. Przełóż do plastikowego pojemnika i włóż do zamrażarki na co najmniej 6 godzin, a najlepiej całą noc.

10 thoughts on “Lody kawowe

 1. A czy można czymś zastąpić to mleko skondensowane ?? Lody moja miłość jednym słowem. No i co do śmietany, w Stanach nie mam tych procentów ale jest taka do gęsta do ubijania piany, coś jak nasza kremówka płynna. Czy to może być?

  Like

    1. Sprawdź, powinniście mieć. Możesz też zawsze spróbować zrobić sama. Znalazłam coś takiego w Wikipedii: Condensed milk can be made from evaporated milk by mixing one measure of evaporated milk with one and a quarter measures of sugar in a saucepan, then heating and stirring the mixture until the sugar is completely dissolved, then cooling. It can be made by simmering regular milk until it is reduced by 60%, then adding sugar.

     Liked by 1 person

Comments are closed.