Od kilku dni w całej Holandii powiewają flagi, z zawieszonymi na nich plecakami lub torbami szkolnymi. Gdzieniegdzie pojawiają się też wielkie napisy “Geslaagd”. Uczniowie świętują zdane egzaminy końcowe.
Egzaminy końcowe na wszystkich poziomach szkoły średniej odbywają się pod koniec maja. W pierwszej połowie czerwca uczniowie dostają wyniki. Ci co zdali wywieszają flagi z torbą i zaczynają świętować wakacje.
Egzaminy w obecnej formie zostały wprowadzone w 1863 roku, przy czym początkowo były organizowane przez poszczególne województwa. Od 1920 są to egzaminy ogólnokrajowe.
Z tego co mi się udało znaleźć w czeluściach internetu (a uwierzcie mi, że nie było łatwo) uczniowie zdają obowiązkowo egzamin z niderlandzkiego, angielskiego, matematyki oraz kultury i sztuki. Reszta przedmiotów jest do wyboru, a ich ilość zależy od profilu, w którym się ktoś kształci.
System szkół średnich w Holandii to dość skomplikowany temat, a że ja nie mam dzieci, to na szczęście nie muszę się w nim zagłębiać.
Bardzo sympatyczny zwyczaj. W Irlandii nie ma za bardzo mozliwosci nie zdania. Mozna ewentualnie miec malo punktow a to od nich zalezy na jaki kierubek I uczelnie mozemy sie starac.
LikeLike
W Holandii są jeszcze poprawki i tych też można nie zdać. Na studia (poza medycyną) się po prostu zapisujesz. :)
LikeLike