IMG_6128

W Holandii pada, a jak nie pada, to znaczy, że chmury się ładują. Tak mi mówił mój ulubiony mąż zaraz po mojej przeprowadzce. Może gdyby mi to powiedział jeszcze przed wyjazdem z Polski, to lepiej bym się nad tym zastanowiła. 

W Holandii średnia roczna ilość opadów waha się pomiędzy 690 a 900 mm, przy czym najwięcej deszczu spada na nasze głowy pomiędzy lipcem a październikiem. Deszczowe lato jest tutaj normą, a mimo to rok w rok Holendrzy na to właśnie narzekają.

Do tego wszystkiego dochodzi fakt, że jedna czwarta tego małego, płaskiego kraju, gdzie średnia wysokość to 10 m n.p.m., leży w depresji. Znaczy się poniżej poziomu morza. Właśnie temu, jak i klimatowi morskiemu, zawdzięczamy częste zachmurzenia i tę znaną holenderską szarość.

Początki były trudne. Brakowało mi słońca i światła, szczególnie zimą. W Polsce potrafi być zimno i śnieżno, za czym w ogóle nie tęsknię, ale równocześnie słonecznie i jasno. Holandia dała mi popalić tygodniami szarówki i nisko zawieszonych chmur.

To nie deszcz mnie dobijał, ale brak światła. Cierpiałam dosyć mocno i walczyłam różnymi sposobami, z lepszym lub gorszym efektem. Teraz, po dziesięciu latach, już się trochę przyzwyczaiłam i zrozumiałam dlaczego Holendrzy piją niezmierzone ilości kawy.

W domu mamy porządne lampy, które dają dużo światła. Wielkie okna też pomagają. A jak tylko pokaże się słońce, razem z całą Holandią, wystawiam do niego twarz, choćby na minutkę.

Holendrzy to naród jaszczurek. Zawsze znajdą to jedno słoneczne miejsce i będą się w nim wygrzewać. Ja też chwytam każdy promień słońca. Jak tylko wyjdzie zza chmur stanę w domu tak, żeby świeciło mi na twarz. Szczególnie teraz, kiedy jest już częściej szaro i pochmurnie.

Jeżeli chcecie poczytać o emigracji z różnych perspektyw, zajrzyjcie na blogi moich koleżanek z Klubu Polek na Obczyźnie. Spis znajdziecie tutaj