IMG_3357

Zdjęcie: Death to Stock

Ze wszystkich stron słyszymy, że trzeba być ambitnym, chcieć się rozwijać zawodowo, piąć po szczeblach kariery. Żyjemy w świecie gloryfikacji pracy zawodowej, tytułów, stanowisk. Wierzymy, że to jedyna droga do szczęścia i spełnienia. Ambicja zawodowa jest normą. Pytanie tylko czy powinna.

Ogarnęła nas obsesja ciągłego parcia do przodu. Zdobywania kolejnych stopni wtajemniczenia. Zamiast skupiać się na tym, co robimy teraz, myślimy już o awansie, który przyniesie nam to zadanie. Ciągle zastanawiamy się nad tym co czeka na nas za rogiem. Szukamy kolejnych możliwości, rozważamy następny krok. Wkręcamy się w wieczne niezadowolenie z aktualnej sytuacji.

Zdradzę Ci tajemnicę. Nie musisz być ambitny. Nie musisz chcieć awansu. Możesz być zadowolonym pracownikiem niższego szczebla. Twoja praca nie musi Cię określać, nie musi decydować o jakości Twojego życia. Praca nie musi równać się karierze. Nie musisz się wstydzić za brak ambicji.

To, że nie chcesz zostać dyrektorem, nie musi oznaczać braku ambicji. Po prostu masz inne cele w życiu, inne sprawy są dla Ciebie ważne. Może masz ogromną pasję niezwiązaną z pracą zawodową? Może Twoja praca daje Ci finansową swobodę i to jest dla Ciebie najważniejsze? Twoja praca nie musi być Twoją pasją, może być metodą opłacania tejże.

Nie ma nic złego w tym, że chcesz spędzać więcej czasu w domu czytając. Ani w tym, że chcesz mieć więcej czasu dla dzieci. Nie musisz się wstydzić tego, że lubisz spędzać wieczory przed telewizorem zamiast przed służbowym komputerem. Możesz po prostu robić na drutach, a swoją pracą zarabiać na wełnę. Możesz się cieszyć tym, że wychodząc z pracy natychmiast o niej zapominasz.

Twoja praca nie musi być celem samym w sobie. Nie musisz jej nawet szczególnie lubić. Zawodowe ambicje nie są najważniejsze w życiu. Dla Ciebie może to być rodzina, przyjaciele czy podróże. Nie wstydź się odmówić awansu, który Cię ograniczy na innych płaszczyznach. Nie wstydź się braku ambicji. Bądź tym, kim chcesz być.