Odłącz się i rób swoje

Zastanawiam się jakby to było, gdybyśmy przestali myśleć o tym, co robią inni ludzie i co już było?

W dzisiejszych czasach jak mamy jakiś pomysł to prawie automatycznie przeglądamy internet w poszukiwaniu naszego pomysłu. Sprawdzamy media społecznościowe, googlujemy, zaczynamy czuć zniechęcenie, bo przecież wszystko już było.

A gdyby tak pracować i rozwijać nasze pomysły tak, jak byśmy nie mieli dostępu do tych wszystkich informacji?

Tylko pomyślcie, przez setki lat ludzie nie mieli innego wyboru. Zaczynali pisać książki, malować obrazy, tworzyć biznesy, wynajdować nowe rzeczy, tworzyć nowe teorie, nie wiedząc co się dzieje na świecie. Nie mieli pojęcia, że gdzieś po drugiej stronie globu, ktoś inny pracuje dokładnie na tym samym pomysłem.

Robili swoje, wypuszczali gotowy produkt w świat i pozwalali mu żyć własnym życiem. Jedni byli ogłaszani wielkimi odkrywcami, a innych nazwisk w ogóle nie znamy.

Weźmy teorię ewolucji. Wiedzieliście, że w tym samym czasie co Darwin pracował nad nią jeszcze jeden naukowiec? Alfred Russel Wallace stworzył teorię ewolucji w tym samym czasie co Darwin, co popchnęło Darwina do jej publikacji i właśnie dlatego jest ona przypisywana jego nazwisku.

Takich przykładów jest więcej, bo przecież nie może być tak, że tylko jedna osoba na całym świecie, ma ten jeden, wyjątkowy pomysł. Spójrzmy choćby na literaturę. Wszystkie powieści krążą wokół tych samych tematów, ale mimo wszystko każda z nich jest inna, każda pokazuje nam inny punkt widzenia.

Właśnie dlatego zastanawiam się czy to, co wielu z nas nazywa researchem, a ja nazywam szukaniem powodów do nie robienia tego, co powinniśmy, jest dobrym pomysłem.

Moim zdaniem powinniśmy sobie pozwolić na tworzenie bez porównywania, bez szukania innych kreacji z tego samego gatunku. Pozwólmy naszej wizji znaleźć swoje miejsce na świecie. Przecież nasza praca zawsze będzie wyjątkowa, bo jest nasza. Nikt nie potrafi spojrzeć na świat, tak jak robimy to my.

Gdzieś tam, w wielkim świecie, jest ktoś, kto czeka właśnie na naszą wizję, na naszą kreację, na nasze wyjątkowe spojrzenie na świat. Nie odbierajmy mu tej możliwości.