Co czytałam w październiku

Choć wydaje mi się, że ostatnio czytam dosyć mało, to w październiku przeczytałam dziesięć książek, a właściwie jedenaście, ale tej jednej jeszcze nie ma na rynku i nie mam jej w związku z tym zapisanej w Goodreads.

Wychodzi na to, że był to bardzo polski miesiąc, bo aż siedem książek. To wszystko wina, lub zasługa, abonamentu na Legimi. Przez nich czytam dużo więcej po polsku. Nie przeczytałam też nic po niderlandzku, choć czytałam “De kat en de generaal” („Kotka i generał”) Nino Haratischwili, ale nie skończyłam. Tak jak zachwyciło mnie “Het achtste leven” („Ósme życie”), tak „Kotka i generał” mnie zupełnie nie porwała.

View this post on Instagram

This book, in English: A Ballad for Georg Henig published by @peterowenpublishing, is so beautiful. It’s sad and full of hope, it’s about friendship, family, about being who you are. It shows people from their bad and their good sides, it shows life with all its beauty and hardship. It’s a book I need a paper copy of, it’s a book to have on my shelves. There’s not one word too much said. It’s a work of beauty, the words, the world, the characters, everything fits. 🍃 „Ballada o lutniku” Wiktora Paskowa @wydawnictwo_poznanskie, to piękna książka. Jest smutna i pełna nadziei, jest o przyjaźni, rodzinie, byciu tym, kim jesteś. Pokazuje złe i dobre ludzkie strony, opowiada o życiu w pełni, z całym jego pięknem i trudami. To książka, której potrzebuję w wersji papierowej, bo muszę ją mieć na półce. Nie ma w niej ani jednego słowa za dużo. To piękne połączenie słów, świata przedstawionego i postaci, tam wszystko do siebie pasuje. 🍃 #balladaolutniku #wydawnictwopoznańskie #dobraksiążka #bookstagrampl #igczyta #książkoholik #mólksiążkowy #kochamczytać #książki #ebook #czytamzlegimi #czytamlegalnie #czytamksiążki #biblioterapia #uzależnionaodczytania #książkogram #bookstagramtopasja #goodbook #readinglife #bookwormlife #bookworm #igreads #thegoodgram #readingchair #booksandtea #readingspot #bibliotherapy #bookstafeatures #readingcommunity #readingaddict

A post shared by Anna Maria Boland (@annamboland) on

„Ballada o lutniku” to przepiękna książka, smutna i dająca nadzieję równocześnie. A Wydawnictwo Poznańskie zachwyca mnie swoim podejściem do książek i powoli staje się jednym z moich ulubionych wydawnictw.

View this post on Instagram

Polish translator of She Said, Paulina Surniak @miasto_ksiazek, wrote that for her this book is about courage. It is also about strength, solidarity and exceptional journalism. At first I thought that this book will make me angry, but it did something completely opposite. It made me calm, it gave me a feeling of trust that we can change things, that if we join forces, that if we get together, we can introduces changes that may seem impossible. 🍂 Tłumaczka Paulina Surniak @miasto_ksiazek napisała, że dla niej ta książka jest o odwadze. To także książka o sile, solidarności i wyjątkowym dziennikarstwie. Na początku myślałam, że ta książka będzie wywoływać we mnie złość, ale zrobiła coś zupełnie odwrotnego. Uspokoiła mnie, dała mi poczucie, że możemy coś zmienić, że jeśli połączymy siły, razem możemy wprowadzić zmiany, które wydają się niemożliwe. To dobra lektura właśnie teraz, w obliczu tego co się dzieje w Polsce. Zamiast skakać sobie do gardeł, można znaleźć rozwiązania szanując osoby, które nie chcą lub nie mogą teraz podjąć tej walki. Zachęcam Was bardzo do sięgnięcia po tę książkę. 🍂 #shesaid #metoomovement #goodbook #recommendedreading #readinglife #bookwormlife #ereader #ebook #feministwriting #femaleempowerment #readingaddict #booklover #readingbooks #stayhomereadabook #powiedziała #dobraksiążka #mólksiążkowy #bookstagrampl #czytnik #czytamzlegimi #czytamlegalnie #wydawnictwopoznańskie #igczyta #książkoholik #kochamczytać #thegoodgram #zostańwdomuiczytajksiążki #siłajestkobietą #yeswecan #książkowo

A post shared by Anna Maria Boland (@annamboland) on

O „Powiedziała” pisałam już tutaj i nadal uważam, że jest to świetna książka. Gdybym miała pewność, że moja praca wyglądałaby tak jak w The New York Times, The New Yorker albo The Washington Post (Polecam film The Post.), to chciałabym być dziennikarką śledczą. To dziennikarstwo na najwyższym poziomie i chciałabym, żeby więcej publikacji tak pracowało.


Nieustannie zachwyca mnie styl Ilony Wiśniewskiej. Przy każdej jej książce chcę pakować plecak i jechać na północ. I choć pewnie nigdy się tam nie wybiorę, to mam nadzieję, że ukażą się kolejne książki i będę mogła chociaż w ten sposób wybrać się znowu w podróż.

View this post on Instagram

I need a paper version of this book so I can dip into it from time to time. There’s so much wisdom there. And the writing… The writing is perfect. If you want to see a good example of show don’t tell read the essay “The Love Between Two Women Is Not Normal.” Especially descriptions of Ken Wingate. It’s the best class you’ll ever get on this subject. I knew that Ann Patchett was a great write, I’ve read Bel Canto, but this was something different. This book woke me up, reminded me what great writing means. Of course now I want to read all Ann Patchett’s books. Like my to read list wasn’t long enough. Any Patchett’s fans here? 🍃 Potrzebuję papierowej wersji tej książki, żeby móc do niej od czasu do czasu zaglądać. Tyle w niej mądrości. A ten styl… Ten styl jest doskonały. Jeśli chcecie zobaczyć dobry przykład show don’t tell, przeczytajcie esej „The Love Between Two Women Is Not Normal.” Szczególnie opisy Kena Wingate'a. To najlepsze przykład, jaki kiedykolwiek znajdziecie. Wiedziałem, że Ann Patchett to świetna pisarka, czytałam „Bel Canto”, ale to, to zupełnie inna sprawa. Ta książka mnie obudziła, przypomniała jak wygląda świetne pisanie. Oczywiście teraz chcę przeczytać wszystkie książki Ann Patchett. Jakby moja lista książek do przeczytania nie była wystarczająco długa. Czy są tu jacyś fani Patchett? 🍃 #annpatchett #thisisthestoryofahappymarriage #goodbook #greatwriter #readinglife #writinglife #bookwormlife #readingaddict #bookaholic #morningreading #booksandfood #bookstagram #igreads #igreaders #ereader #ebooks #ebookstagram #bookstagrampl #igczyta #mólksiążkowy #dobraksiążka #kochamczytać #książkoholik #czytambolubię #czytnik #ebooki #poranneczytanie #uzależnionaodczytania #stayhomereadabook #zostańwdomuczytajksiążki

A post shared by Anna Maria Boland (@annamboland) on

Ann Patchett polubiłam po “Bel Canto”, a po “This is the Story of a Happy Marriage” chcę przeczytać wszytko co napisała.


O Dani Shapiro powinnam napisać osobny post, bo to mistrzyni wspomnień. Jej książki są piękne, wyciągające esencję życia.


Książka Weroniki Murek jest dziwna, ciekawa, ale czegoś mi w niej zabrakło.


Reszta to czysta rozrywka. To był bardzo przyjemny czytelniczo miesiąc.