Jak na mnie wpływa czytanie

Czytanie pisarzy, których styl podziwiam może mieć na mnie różny wpływ. Czasem chcę natychmiast pójść do swojego pokoju i pisać, pisać, pisać, a czasem jestem przekonana, że nigdy nie będę w stanie tak dobrze pisać i lepiej sobie odpuścić.

Na szczęście ostatnio popychają mnie w kierunku biurka i sprawiają, że chcę pisać. Jak na przykład, Janusz Głowacki . Uwielbiam jego styl, spostrzegawczość, prześmiewczość i jednoczesne poważne podejście do tematu. Dla mnie Głowacki był mistrzem słowa.

Ale pamiętam też moment kiedy czytałam „Rodzinę O.Ewy Madeyskiej i przepełnienie uczuciem, że nigdy nie będę w stanie tak dobrze pisać, więc lepiej będzie jak natychmiast przestanę.

Co ciekawe, Ewa już od kilku lat, odkąd wyszłam z sali, w której uczyła nas pisania prozy, zawsze popycha mnie w stronę pisania. Daje mi wsparcie, czasem nawet o tym nie wiedząc. Ewa Madeyska to nie tylko świetna pisarka, ale też doskonała nauczycielka i mentorka. Cieszę się, że spotkałam ją na swojej drodze.

A jak to wygląda u Was?


3 thoughts on “Jak na mnie wpływa czytanie

  1. Ja mam podobnie z konferencjami. Wyjazdy (a teraz w pandemii zoomy) i wysłuchiwanie wystąpień innych albo powodują, że mam ochotę rzucić się w wir pracy, albo rzucić wszystko i zmienić pracę, bo nigdy nie będę robić takich fajnych rzeczy jak inni. To drugie podejście jest jakby częściej, ale ja jestem mistrzynią “impostor syndrome”…

    Liked by 1 person

  2. Czytanie moze zwiekszyc wydolnosc mozgu Czesta lektura wplywa nie tylko na poziom wiedzy, ale takze na efektywnosc pracy mozgu. Dzialanie to mozna porownac do wplywu biegania na uklad sercowo-naczyniowy: regularne czytanie poprawia kondycje komorek mozgowych, pozwala lepiej zapamietywac. Z wiekiem mozg starzeje sie, a sieganie po ksiazke moze ten proces w naturalny sposob opoznic, wskazuja badania opublikowane w Neurology Huffington Post podaje, ze czytanie moze opoznic zaburzenia umyslu nawet o 32 procent. Czytanie pomaga w walce z Alzheimerem Czytanie ksiazki pozwala mozgowi odbyc rodzaj treningu, stymulujac mozg do pracy. Angazowanie mozgu do dzialania poprzez czytanie zmniejsza ryzyko Alzheimera o 2 i pol raza wzgledem tych, ktorzy nie czytaja. Im bardziej mozg jest aktywny, tym dla niego lepiej, ksiazka moze byc swietnym stymulatorem, dzieki ktoremu bedzie aktywny. To, co zabija i oslabia komorki mozgowe, to wlasnie biernosc.

    Like

Comments are closed.